Strona umieszcza pliki cookies, zwane także ciasteczkami, na komputerze, na którym została otwarta, w celu zapamiętania sesji zalogowanych użytkowników, lub preferencji wyświetlania zawartości. Plik cookie zostanie również użyty w celu zapamiętania, że Użytkownik nie chce, żeby Mu więcej wyskakiwała ta informacja.

Akceptację plików cookies można wyłączyć w ustawieniach przeglądarki. Spowoduje to brak dostępu do niektórych funkcji takich, jak logowanie, czy trwałe ukrycie tego komunikatu.

OK, nie pokazuj ponownie.

Autor Wątek: Prawdopodobieństwo  (Przeczytany 30906 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline ZeZ

• Użytkownik
  • Doktor
  • **
  • Oceny +38/-2
  • "To lubię..."
Prawdopodobieństwo
« dnia: Czwartek, 31, Sty 2008, 08:31:12 »
Liczy my je tak samo, jak dla wszys kich rozkładów. Wszys tkich rozkładów jest 13LK5 2 x 13LK3 9 x 13LK2 6, gdzie LK=liczba kombi nacji . Po prawe j liczb a dostępnych kart, po lewej liczb a wybie ranyc h. Jak widać liczb a po prawe j malej e o już wylos owane .

Cieka wsza jest liczb a po lewej . Jeśli wiado mo, że kolor podzi elił się 5-3, to dla jedne j ręki zosta je 8 wolny ch miejs c, dla drugi ej 10. Można gener alnie powie dzieć (jest też teori a szufl adek Diric hleta ), że szans a na coś po lewej ma się jak 4 do 5 (8:10) tego, co prawe j. Olecz ek znako micie stosu je tę zasadę, lokując określone karty w kolor ze.

Wylic zenia tabel arycz ne dotyc zą sytua cji, gdy nic nie wiemy o rozda niu. Gdy znamy podzi ał jedne go kolor u, 5-3, jak wyżej, trzeb a je koryg ować.

W górnym wzorz e pominąłem czynn ik 13LK1 3, który jest równy 1.
"No to zezuj, moja złota"

Nie gram w brydża ino w szach y. Brydż mnie tylko bawi.

Offline Halogen

• Użytkownik
  • Licencjat
  • Oceny +18/-3
  • Szachy i Brydż są sztuką.
Odp: Prawdopodobieństwo
« Odpowiedź #1 dnia: Czwartek, 31, Sty 2008, 09:52:21 »
Cieka wy jest probl em. Mamy AKD10 do xxx. Gramy górą czy impas?

Zgral iśmy AK, nie spadł W. Co teraz? Gramy górą czy impas?
To, co oświetlone, nie zawsz e musi być widoc zne.

Offline Myszka

• Użytkownik
  • Doktor
  • **
  • Oceny +33/-1
  • Feministka
« Odpowiedź #2 dnia: Czwartek, 31, Sty 2008, 14:40:46 »
Nie możecie tego prościej pisać? Tak żeby każdy zrozu miał?
Kobie tą jeste m, więc myślę.

A że gram wyśmienicie w brydża, więc myślę podwójnie.

Offline Ewa

• Użytkownik
  • Licencjat
  • Oceny +21/-2
  • In vino veritas
« Odpowiedź #3 dnia: Sobota, 02, Lut 2008, 23:26:41 »
Ciekawy jest probl em. Mamy AKD10 do xxx. Gramy górą czy impas?

Teraz na zagra nie górą jest 36%, a na impas tylko 32%.
"Nauka jest jak niezm ierne morze, im więcej pijes z, tym bardz iej jesteś sprag niony ."
Brydż jest jak nekta r.

Offline Devil

• Docent
  • Użytkownik
  • Magister
  • *
  • Oceny +15/-0
  • Devil inside
« Odpowiedź #4 dnia: Niedziela, 03, Lut 2008, 13:01:42 »

Tak, bo 2/3 układów wypadło.

Offline Mr Brydż

• Użytkownik
  • Magister
  • *
  • Oceny +15/-1
  • Cogito ergo sum!
« Odpowiedź #5 dnia: Poniedziałek, 04, Lut 2008, 10:21:40 »

Prawd a, że to bardz o cieka wy wnios ek?
Brydż to coś pięknego, coś co daje szczęście.

Offline Iwo

• Użytkownik
  • Student
  • Oceny +13/-0
  • Brydż to ja!
« Odpowiedź #6 dnia: Poniedziałek, 04, Lut 2008, 16:23:07 »

Prawd a, że to bardz o cieka wy wnios ek?

Prawd a, ja bym dodał, że to jest prawd ziwe, gdy nie ma innyc h przesłanek z licyt acji lub z dotyc hczas owej gry.
Brydż jest grą dla ludzi myślących.
Forum brydżowe to miejs ce na dysku sję, na zadaw anie pytań, na moje odpow iedzi . ;-)))

Offline Mr Brydż

• Użytkownik
  • Magister
  • *
  • Oceny +15/-1
  • Cogito ergo sum!
« Odpowiedź #7 dnia: Wtorek, 05, Lut 2008, 09:42:36 »

Prawd a, ja bym dodał, że to jest prawd ziwe, gdy nie ma innyc h przesłanek z licyt acji lub z dotyc hczas owej gry.

To oczyw ista oczyw istość. Oblic zenia staty stycz ne stosu jemy, gdy nie mamy żadnej infor macji .
Brydż to coś pięknego, coś co daje szczęście.

Offline Pablo59

• Użytkownik
  • Magister
  • *
  • Oceny +32/-32
« Odpowiedź #8 dnia: Wtorek, 05, Lut 2008, 13:12:49 »
chyba coś nie tak z tymi proce ntami . Po zagra niu dwukr otnym kolor u (obaj dokładają) szans a 4-2 to ok 57% (w tym 2/3 na duble tony blotk owe), a 3-3 ok. 43% (prawd opodo bieństwo "niemożliwych" rozkładów uwzględnia się propo rcjon alnie do pierw otnej szans y a prior i)
Jeśli w trzec iej lewie kolor u zagra m blotkę do honor u, a lewy dołoży nie-waleta, to szans a impas u wynie sie połowę z 2/3 z 57%, a na podzi ał 3-3 jest  połowa z 43% (bo W się nie pojaw ił).
Poprawiłem po późniejszym poście  Proro ka

kefir_

• Gość
« Odpowiedź #9 dnia: Wtorek, 05, Lut 2008, 14:47:42 »

Oblic zenie zadan ego prawd opodo bieństwa powin no być uzależnione od naste pujących czynn ików:
1. Wnios ki z licyt acji
2. Pierw szego wistu suger ującego ewent ualna krótkość lub długość w boczn ym od probl ematy czneg o kolor u;
3. Lewę w kolej ności zagra nia, inacz ej wyglądać będzie sytua cja gry klucz owe zagra nie nastąpi w lewie przed ostat niej gdzie jedne mu obrońcy pozos tała karta ostat nia a drugi emu karty dwie. Tutaj prawd opodo bieństwo zagra nia górą jest największe ( patrz klatk i  Diric hleta ) ok 66%. Inacz ej wygla da sytua cja gdy po wiście ( lewa pierw sza ) odegr aliśmy 2 topy ( lewy 2i3) powróciliśmy boczn ym kolor em (lewa4) i teraz w 5tej lewie gramy blotkę i obrońca stawi a blotkę. Tym razem u leweg o obrońcy pozos tało 8 wolny ch kart a u prawe go jeszc ze 9 razem 17 wolny ch kart 100%/ 17 =cirka 5,88 x 8 ~~ 47% 5,88 x 9 ~~ 53%( czyli blisk o pół na pół szans . Oczyw iście to tylko jakaś teori a.
4. Należy zwrócić uwagę na klasę obrońców. Gracz e początkujący nie stosu ją ilościówek ani lavin tali tudzi eż potwi erdze nia wistu . Gracz e zaawa nsowa ni często stosu ją ustal one sygnały aż nazby t skrup ulatn ie i to może być klucz do podjęcia właściwej decyz ji. Gracz e znako mici, exper ci znaja cy zasad y kamuf lażu ( patrz "Prakt yczne aspek ty" K.Mar tens, podob no nie wydan a po polsk u) zasto sują oboje "shado w disca rd" albo jeden fałszywa ilościówkę a drugi własciwą i tutaj rozgr ywaja cy musi się zabaw ić w Sherl ocka Holme sa aby ich zdema skowa ć.
5. Umiejętności wykon ania rozgr ywki wywia dowcz ej dzięki której trafi anie nie jest potrz ebne.
Czego sobie i innym uczes tniko m tego forum życzę.

Offline Pablo59

• Użytkownik
  • Magister
  • *
  • Oceny +32/-32
« Odpowiedź #10 dnia: Wtorek, 05, Lut 2008, 17:36:40 »
nie masz racji w p.3 - jeżeli z lewej dokłada cokol wiek, to wiado mo że z prawe j też może dołożyć cokol wiek - nic to nie zmien ia w prawd opodo bieństwie.
To samo w dwuka rtowe j końcówce - jeśli nie masz dodat kowyc h infor macji o rozkładach, szans e są fifty-fifty, a nie 33/66.
Jeżeli z rozgr ywki wywia dowcz ej stwie rdzis z, że określone karty są na 100% u któregoś z gracz y, wtedy możesz stoso wać klatk i Diric hleta - dla kart dotyc hczas nieuj awnio nych.

Offline Prorok

• Użytkownik
  • Doktor
  • **
  • Oceny +41/-6
  • Szach in Szach
« Odpowiedź #11 dnia: Wtorek, 05, Lut 2008, 19:55:48 »
Liczy cie a prior i, a to w tym przyp adku trzeb a liczyć a poste riori .

Impas ma 50% szans trafi enia tylko gdy nie mamy infor macji . I to sam impas . Gdy braku je Damy, zgran ie Asa minim alnie zwiększa szansę trafi enia singl owej kobie ty.

Tu na starc ie mamy:

impas = 50%

Z góry 35.5%.

Ale zgral iśmy 2.5 lewy i wiemy:
  • nie ma układu 6-0
  • nie ma układu 5-1
  • przy układzie 4-2 nie ma Walet a w dublu

Z góry 35.5%.

impas = % układów 4-2. Ale nie zacho dzą układy z Wx, których jest dwa na 6 możliwych. Sprzy jających jest więc 2/3 (4/6) układów 4-2. Zdarz enia te są nieza leżne, więc mnożymy

48.45% x 2/3 = 32.30% czyli:

impas = 32.30%

To jest dokładne i popra wne oblic zenie .
Błogosławieni czyst ego serca, albow iem oni Boga oglądać będą.

Szach y i brydż to nie jest grzec h. to czyst a forma dosko nalen ia umysłu.

Offline Pablo59

• Użytkownik
  • Magister
  • *
  • Oceny +32/-32
« Odpowiedź #12 dnia: Wtorek, 05, Lut 2008, 22:39:17 »
To ma być licze nie prawd opodo bieństwa a poste riori ? Chyba nie.. .
35,5 % (moim zdani em podni esion e do 43% - po dwu okrążeniach kolor u, gdy obaj dołożą, suma prawd opodo bieństw podzi ałów 4-2 i 3-3 jest 100 % ) na grę z góry jest ZANIM przec iwnik dołoży blotkę. Jak dołoży, masz tylko połowę tego, bo układ z trzec im walet em w impas ie jest wyklu czony . Czyli wg mnie 21,5%
Masz rację, że błąd u mnie poleg a na wzięciu pod uwagę 57% - powin no byc 2/3 z tego, bo układy z drugi m walet em za impas em sie wyklu czyły. A więc 57*1/2*2/3 = 19%.
Tak więc trzeb a grać górą - sorry za zamie szani e w pierw szym moim poście :(

Offline Marcin

• Szach
  • Użytkownik
  • Docent
  • Oceny +38/-18
  • Ostry jak brzytew
« Odpowiedź #13 dnia: środa, 06, Lut 2008, 08:41:48 »
A możecie to jakoś prościej wytłumaczyć? Grani e z góry to 36% przyb liżeniu, a impas to zawsz e 50%. Bo nie bardz o rozum iem.
Zawsz e do przod u!

Offline Devil

• Docent
  • Użytkownik
  • Magister
  • *
  • Oceny +15/-0
  • Devil inside
« Odpowiedź #14 dnia: środa, 06, Lut 2008, 08:45:57 »
To ma być licze nie prawd opodo bieństwa a poste riori ? Chyba nie.. .
35,5 % (moim zdani em podni esion e do 43% - po dwu okrążeniach kolor u, gdy obaj dołożą, suma prawd opodo bieństw podzi ałów 4-2 i 3-3 jest 100 % ) na grę z góry jest ZANIM przec iwnik dołoży blotkę. Jak dołoży, masz tylko połowę tego, bo układ z trzec im walet em w impas ie jest wyklu czony . Czyli wg mnie 21,5%
Masz rację, że błąd u mnie poleg a na wzięciu pod uwagę 57% - powin no byc 2/3 z tego, bo układy z drugi m walet em za impas em sie wyklu czyły. A więc 57*1/2*2/3 = 19%.
Tak więc trzeb a grać górą - sorry za zamie szani e w pierw szym moim poście :(

Moim zdani em wszys tkie rachu nki są dobre, tylko liczy cie rozda nie w różnym czasi e. Pytan ie Halog ena nie było o proce nty, a o decyz ję. Wybra liście decyz ję gry na większą szansę, czyli z góry.

PS.Każdy się myli. Mi nawet nie przes zkadz a Twoja agres ja w niektórych posta ch.  ::)